Перевернута шкала Цельсія


   У 1742 році шведський астроном, геолог та метеоролог Андерс Цельсій (1701-1744)  розробив нову температурну шкалу. Початково на ній 0° (нулем) була точка кипіння і конденсації води, а 100° − точка замерзання води та танення (плавлення) льоду. Пізніше, вже після смерті Цельсія, його сучасники та співвітчизники Карл Лінней та Мортен Штремер використовували цю шкалу у перевернутому вигляді (0° - точка замерзання води, 100° − точка кипіння води). У такому вигляді нею користуємося і ми. За одними даними, Цельсій сам перервернув шкалу за порадою М. Штремера. За іншими даними, шкалу перевернув Карл Лінней у 1745 році. А за третіми - шкалу перевернув наступник Цельсія Мортен Штремер, і у XVIII сторіччі такий термометр був широко росповсюджений під назвою "шведський термометр", а власне у Швеції - під іменем Штремера, але найвідоміший шведський хімік Єнс Якоб Берце́ліус у своєму "Посібнику з хімії" назвав шкалу "Цельсієвою" і з того часу стоградусна шкала стала носити ім'я Андерса Цельсія.
Шкала Цельсія і Фаренгейта.
Шкала Фаренгейта є термодинамічною температурною шкалою, де точка замерзання води становить 32 градуси за Фаренгейтом (° F) і точка кипіння 212 ° F (при нормальному атмосферному тиску). Це визначає відстань між точками кипіння і замерзання води рівно в 180 градусів. Таким чином, градус за шкалою Фаренгейта дорівнює 1/180 від інтервалу між точками замерзання і кипіння води. Абсолютний нуль визначений як -459,67 ° F.
Різниця температур в 1 ° F еквівалентна різниці температур в 0,556 ° C.
Температуру за шкалою Фаренгейта можна розрахувати, знаючи температуру за шкалою Цельсія за формулою:

Відповідно, знаючи температуру за шкалою Фаренгейта, можна розрахувати температуру за шкалою Цельсія за формулою  
 .

За однією з версій, Фаренгейт спочатку прийняв за 0° F найменшу температуру на вулиці, яку зміг знайти (взимку 1708 - 1709 років), а за 100° F - температуру свого тіла.

Немає коментарів:

Дописати коментар